Jakie korzyści podatkowe płyną z ulgi IP Boxa?

Jakie korzyści podatkowe płyną z ulgi IP Boxa?

IP BOX to ulga w opodatkowaniu dochodów wynikających z praw własności intelektualnej. Polega ona na tym, że przedsiębiorcy, którzy „wymyślają” wynalazki, tworzą nowe patenty, mogą liczyć na zwolnienie podatkowe.

O zagadnieniu IP BOX (z ang. IP: intellectual property – własność intelektualna) głośno jest od zeszłego roku, kiedy to ulga weszła w życie i przedsiębiorcy zaczęli się zastanawiać, kto tak naprawdę może z niej skorzystać. Najczęściej o IP BOX mówi się w kontekście programistów i osób wykonujących zawody związane z branżą IT i nowych technologii.
Ulga IP BOX weszła w życie 1 stycznia 2019 r., choć skorzystać z niej można dopiero od 2020, rozliczając dochody za 2019. Podatnik wykazuje prawo do ulgi dopiero w zeznaniu podatkowym, przez cały poprzedni rok powinien rozliczać się na takich samych zasadach, jak do tej pory. Nie ma możliwości zastosowania prawa do ulgi w zaliczkach na podatek.
UWAGA! Obecnie niektóre grupy podatników mogą rozliczać ulgę w trakcie roku podatkowego. Dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy dochody uzyskują z praw własności intelektualnej, wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID19. Taki zapis znalazł się w przepisach antykryzysowych.
IP BOX wynosi 5% od dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Możliwość skorzystania ze stawki podatku dochodowego w wysokości 5%, zamiast 19% (w przypadku opodatkowania skalą podatkową) lub 12% zamiast 32% (w przypadku opodatkowania skalą progresywną).

❗ Kłopoty prawne? Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online. Wejdź na www.lexnonstop.com i uzyskaj profesjonalną odpowiedź.


Artykuł powstał we współpracy z LEXNONSTOP
https://lexnonstop.com/

 

Udostępnij ten wpis