Jak weryfikować opinie konsumentów o produkcie – wg dyrektywy Omnibus?

Jak weryfikować opinie konsumentów o produkcie – wg dyrektywy Omnibus?

W przypadku, gdy firma decyduje się na udostępnianie opinii konsumenta, będzie musiała poinformować o sposobie weryfikacji opinii. Nowa dyrektywa wymaga tego, aby wszelkie opinie o produktach były weryfikowane. Jak to jednak zrobić poprawnie?

Czym jest dyrektywa Omnibus?

Celem projektu jest uregulowanie relacji między przedsiębiorcą a konsumentem. Niemniej dyrektywa przewiduje również przepisy, które mają zastosowanie do relacji przedsiębiorca – przedsiębiorca.

Omnibus skupia się między innymi na obowiązkach informacyjnych względem konsumentów. Wyróżnia np. konieczność weryfikacji opinii o produktach.

Firmy będą musiały zdecydować, czy chcą udostępniać konsumentom opinie o produktach. A jeśli podejmą taką decyzję, to muszą wdrożyć odpowiedni sposób.

Informacje dla konsumentów?

Jeśli już zdecydujemy, że chcemy udostępniać opinie klientów, to trzeba dać konsumentom dostęp do kilku informacji. Należy poinformować o:

  • procedurach, które zapewniają, że publikowane opinie faktycznie pochodzą od konsumentów, którzy używali dany produkt lub go kupili,
  • w jaki sposób firma przeprowadza weryfikację tych opinii,
  • jakie jest źródło opinii,
  • w jaki sposób liczona jest średnia ocena,
  • czy zamieszczane są wszystkie opinie.

Gdzie umieścić informacje?

Dyrektywa mówi o tym, że informacje mają być przekazane w jasny i zrozumiały sposób. Powinny one być również ogólnodostępne i znaleźć się w tym miejscu, gdzie pojawiają się opinie. Można równie dobrze stworzyć podstronę „polityka weryfikacji opinii” lub zawrzeć te informacje w regulaminie strony.

Jak weryfikować opinie?

Podjęcie odpowiedniej metody weryfikacji sprawia najwięcej kłopotu. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, jak zrobić to sprawnie, co wywołuje chaos. Oto metody, które zaleca Komicja Europejska i UOKiK:

  • Potwierdzenie mailowe przez klientów, że rzeczywiście użyli produktu, o którym piszą.
  • Rejestracja osób na stronie, gdy ktoś chce napisać opinie.
  • Weryfikacja adresu IP.

 
*Potrzebujesz pomocy prawnika, analizy dokumentów? Wejdź na lexnonstop.com i  zdecyduj się na poradę prawną online.

 

Udostępnij ten wpis