Jak wyższy VAT od 1 stycznia 2023 r. wpływa na koszty działalności ?

Jak wyższy VAT od 1 stycznia 2023 r. wpływa na koszty działalności ?

Rząd wprowadził obniżony VAT na niektóre produkty w ramach tarczy antyinflacyjnej w 2022 r. VAT zero był najbardziej odczuwalny w przypadku gazu. Od 1 stycznia 2023 r. przepisy uległy zmianie, a VAT wrócił do swojej dawnej postaci – czyli do 23%. Jak wyglądają ceny po nowym roku?

VAT – energia, gaz, paliwo i ogrzewanie

Od stycznia VAT na paliwo wynosi 23% (w 2022 r. było to 8%). Jazda samochodem NIE kosztuje nas znacznie więcej, bo okazało się, że Orlen zawyżał ceny w 2022 r, po to żeby nie było skokowego wzrostu o 15% na przełomie roku. A teraz pewnie będzie rósł krocząco…

VAT dla ciepła systemowego wynosił 5%. Niestety styczeń przyniósł podwyżkę w tej kwestii też do 23%. Tutaj też zastosowano zamrożone ceny prądu, niemniej nie przewidują one zamrożenia VAT-u, czyli trzeba do nich doliczyć odpowiednio wyższą stawkę podatku. Zastosowano maksymalne ceny energii elektrycznej i gazu, dodatek elektryczny, dodatek gazowy, zamrożenie cen ale nie dotyczą one przedsiębiorców.

Zniesienie obniżonych stawek VAT nie dotyczy żywności. Rząd zapowiedział, że obecna stawka 0% zostanie utrzymana do 30 czerwca 2023 r. Niestety dla Gastronomów i ich Gości nie ma w tym żadnej korzyści, dalej sprzedają dania z 8 % VAT-em.

Wyższe stawki VAT a przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami podatku VAT, nie odczują na razie negatywnych skutków zniesienia obniżonych stawek. Dla tych osób istotna jest cena netto danej usługi czy towaru. Oczywiście przedsiębiorcy mogą odczuć skutki podniesienia cen netto w niedalekiej przyszłości. Rządzącym z pomocą przyszła natura – stosunkowo lekka zima nie zmusza do dużych wydatków na ogrzewanie.

Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT

Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT podmiotowo mogą odczuć negatywne skutki wyższych stawek VAT, bo dla nich ważna jest kwota netto. Mogą jedynie odczuć rosnące ceny paliw. Jeśli używają samochodu w trybie mieszanym (na cele służbowe i prywatne), podatnicy odliczają tylko 50% podatku VAT. Drugie 50% może być ujęte w kosztach. Ewentualny znaczny wzrost cen w usługach transportowych nie powinien być wywołany powrotem do podstawowej stawki VAT. Firmy transportowe, które używają samochodów powyżej 3,5 tony mogą jednak odliczać 100% wartości podatku. Dla nich ostateczny koszt pozostanie na takim samym poziomie jak obecnie. To samo dotyczy też energii czy też gazu. Powrót do wyższych stawek nie powinien więc mieć na razaie negatywnego wpływu na ceny.

Podsumowując, wzrost stawek VAT:

– na gaz ziemny – z 0% do 23%;

– na energię elektryczną – z 5% do 23%;

– na ciepło systemowe – z 5% do 23%;

– na paliwa silnikowe – z 8% do 23%.

Kłopoty prawne? Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.
Wejdź na www.lexnonstop.com i uzyskaj profesjonalną odpowiedź.

Udostępnij ten wpis