Sukces IGGP – jest projekt obniżenia stawki VAT

Sukces IGGP – jest projekt obniżenia stawki VAT

Wczoraj na antenie Polskiego Radia, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk potwierdziła – do resortu trafił projekt ustawy obniżającej VAT dla branży gastronomicznej. Jest to ogromnie ważna informacja, a także sukces IGGP, które prowadziło rozmowy w tej sprawie. 

Od 1 lipca 2020 roku weszła w życie ustawa o zmianie podatku od towarów i usług, która spowodowała m.in. kontrowersyjny w środowisku wzrost VATu na owoce morza,  uznane za dobra luksusowe – do 23%. Produkt bazowy do przygotowania dań – jak ośmiornica czy homar- sam w sobie był drogi już przed ustaleniem nowych stawek podatku. Co było konsekwencją tego działania rządu? Dania w restauracjach podrożały, a restauracje zaczęły odczuwać strarty. Nie pomogła sytuacja epidemiologiczna na świecie. 

„Wiem, że ten temat również pojawił się w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Nie mogę tutaj podać szczegółów, ale Rada Ministrów o tym projekcie wie, został on przedłożony, ja go rekomenduję, jako instrument pozytywnie działający na dotkniętą pandemią branżę” – powiedziała minister Semeniuk. Będziemy jako Izba śledzić poczynania w tej sprawie i na bieżąco informować Państwa o dalszych krokach zarówno naszych jak i rządu.

Udostępnij ten wpis